cz sk

Na počátku 60.let byl objeven skateboard (prkénko na kolečkách), umožňuje zcela nový způsob pohybu. Po vlně živelného krocení prkének vzniká nový sport - SKATEBOARDING.

Bylo to počátkem 60.let, kdy si kalifornští surfeři zklamáni a znuděni klidným mořem přidělali na vodní prkna podvozky z kolečkových bruslí a kdy na dnech vypuštěných bazénů a na asfaltových chodnících podél moře začali napodobovat jízdu v příbojových vlnách.Počátkem 70. let se SKATEBOARDING rozšířil do celého světa.

Zpočátku byla tato nová pouliční atrakce ve znamení spontánního a chaotického jezdění po ulicích,v parcích i na školních hřištích. Pomalu se však začalo ustupovat od přejíždění jen tak z místa na místo, nejlepší už zkoušeli první triky. U počátečních soutěžních disciplín převládaly slalomy, koncem 60.let ještě freestyle a atraktivní jízda ve speciálních bazénech, které se staly předchůdci U - RAMP.

Podnikatelé v 80.letech začali zahlcovat trh novým technickým a hlavně kvalitním skateboardovým vybavením, obchodníci nabízeli první chrániče, přilby, rukavice, boty a také speciální SKATEBOARDY pro jednotlivé soutěžní disciplíny. V mnoha zemích vznikají první skateboardingové svazy, začínají se pořádat národní a mezinárodní soutěže. Jednotliví výrobci se předhánějí v technických novinkách a závodníci v nových tricích.

Načítám