První koloběžky se začaly objevovat na začátku 19. století. Tyto koloběžky byly vyrobeny ze dřeva a jejich konstrukce byla velmi jednoduchá. Velkou vadou na jejich kráse byl hluk, který při jízdě vydávaly. Vývoj koloběžek však postupoval dál, například v dobách komunismu byly velmi populární koloběžky s kovovou konstrukcí, kola měla klasické pláště jako u jízdních kol.

Na konci devadesátých let vyrobila švýcarská firma první skládací koloběžku z hliníku. Brzy byl tento typ koloběžky vyráběn mnoha dalšími firmami a stal se populárním v mnoha zemích, nejdříve se tak stalo v Japonsku, poté v USA, následovala západní Evropa a přibližně v létě 2001 jsme se těchto hliníkových koloběžek dočkali i u nás. Koloběžky jsou vyráběny v mnoha barvách, tak aby zaujaly především děti. Existují však i modely, které jsou určeny pro dospělé. Liší se pevnější konstrukcí a většími kolečky. Zajímavým způsobem je u skládací koloběžky řešena brzda, k brzděni je určen blatník zadního kolečka.

Později se staly velmi populárními koloběžky s velkými koly, jejich výhodou je možnost dosažení vyšší rychlosti, než u skládacích koloběžek. Vhodné je například jejich užití v městské zástavbě. U tohoto typu je k brzdění použita klasická brzda, která se používá například u jízdního kola. Tento typ brzdy funguje třením brzdových segmentů o ráfek.

Poslední jmenovaný typ se také využívá v různých soutěžích, ať už jde o jízdu z kopce nebo o sprint. Naopak malé skládací koloběžky z hliníku jsou hojně využívány pro freestyle. Tento sport se nazývá Scootering.

Výběr koloběžky

Při výběru koloběžky je důležité určit si, pro jaké účely ji chceme používat a komu bude určena(vyrábějí se koloběžky pro dospělékoloběžky pro děti, ale i koloběžky pro nejmenší. Dalším kritériem je nosnost koloběžky, která je především u skládacích koloběžek omezena. V případě nákupu koloběžky pro děti a nejmenší je vhodné zamyslet se i nad bezpečností a dokoupit přilbu a chrániče.

Význam má i materiál rámu. U dražších modelů je kvalitní hliníkový rám, který vyniká vysokou tuhostí a nízkou váhou. V poslední době jsou v oblibě i kvalitní koloběžky pro dospělé, které mají velká obvykle 20 až 28 palcová kola. Opakem jsou tzv. minikoloběžky, které jsou většinou skládací a mají malý průměr koleček (většinou plastová kolečka, výjimečně nafukovací), které jsou díky nízké hmotnosti a skladovatelnosti ideální na přesuny po městě, do školy, do práce apod. Pro děti ve věku 2-3 let jsou koloběžky pro nejmenší se třemi kolečky pro lepší stabilitu, nebo odrážedla, která částečně simulují jízdu na budoucím kole.

Bezpečnost

Při jízdě na koloběžce, byste si měli dávat pozor na vaši bezpečnost, jste totiž ještě více zranitelní než na kole. Ve vaší výbavě by rozhodně neměla chybět přilba, popřípadě další chrániče.

 

Načítám