cz sk

Když domorodí Indiáni potkali první Evropany a nechali je nahlédnout do svého způsobu života, nevědomky jim tak věnovali dar, který byl velmi praktický při dalších dobrodružstvích nových osadníků. Tím darem byla závěsná houpací síť. A tak noví kolonisté, Španělé, Portugalci i další, po namáhavém dni mohli nerušeně usínat při jemném pohupování pohodlné houpací sítě, chráněni před obtížným hmyzem a dotěrnými brouky ze země. Tento dar od Bohů, jak jej nazývají Indiáni, měl mnoho výhod oproti pevným postelím ze staré Evropy. Houpací síť (hammock) se pak stala standardním vybavením zaoceánských lodí. V podpalubí se od té doby mohlo na menším prostoru ubytovat mnohem více námořníků, když zavěsili svá lůžka nad sebe. A další příznivý účinek na sebe nenechal dlouho čekat: jejich spánek byl nyní pohodlnější a tedy i hlubší, protože nebyli při pohupování lodí zmítáni z jednoho konce lůžka na druhý, ale příjemně kolébáni. Tímto odpočinkem získali mnohem více sil do každého dne.

Závěsné houpací sítě jsou dodnes součástí každodenního života miliónu lidí v Jižní a Střední Americe, kde jsou používány při lenošivé relaxaci, spánku, jídle nebo posezení s přáteli. Evropský nábytek: židle, pohovka, křeslo a postel v jednom - to vše skýtá jediná houpací síť. Snad proto jsou obyvatelé Jižní Ameriky po ránu plní nových sil a dobře odpočatí, když vstanou ze své závěsné sítě.

Množství komfortu je úměrné množství vynaložených investic do něj. O závěsných sítích to platilo již dávno. Čím větší totiž houpací síť je, tím větší pohodlí může svým uživatelům nabídnout. Ve velké síti můžete ležet diagonálně, nebo rovnou napříč sítí. Tato pozice prospívá páteři - záda se narovnají. Pro děti není houpací síť nikdy dost široká. Děti si rády v síti samy nebo s kamarády hrají, schovávají se, houpou nebo všelijak dovádějí. Houpací síť by se však nikdy neměla zaměnit s gymnastickým nářadím a nenechávejte v ní děti bez dozoru.

Závěsné houpací sítě nejsou určeny pouze na spaní. Mají mnohostranné použití a poskytují dětem teplo a útočiště. Jsou ideálním místem pro soukromí, odpočinek a hru, které jsou životně důležité pro vývoj dítěte. V Karibiku se říká, že z dětí, které spí v houpací závěsné síti, budou v dospělosti vyrovnané osobnosti. Houpací síť je dětem výbornou skrýší, která má pozitivní vliv na jejich osobnost. Je pro ně nejenom nevázanou radostí, ale přispívá také k dobrému držení těla, rovnováhy a koordinaci.

 

Načítám