cz sk

Kolem roku 1300 údajně hráli angličtí venkovští mlékaři hru Stool Ball, nazývající se podle stoliček, které používali místo met a běhali kolem nich, když se trefili holí do míčku. V 18. století studenti vyměnili stoličky za jakési kolíky zaražené do země a nazvali tuto zábavu Goal Ball. Ve stejné době se také poprvé objevuje slovo Base-ball, které uvádí i Little Pretty Pocketbook vydaná v Americe roku 1762.

Podoba hry, která překročila Atlantik právě do Spojených států, byla známa spíše pod názvy Rounders, Town Ball nebo Boston Ball.

O vzniku baseballu se dodnes vedou spory. Podle americké verze vynalezl tuto hru roku 1839 dvacetiletý kadet Abner Doubleday z Cooperstownu, kde právě proto o sto let později vzniklo baseballové museum a Síň slávy.

Už dne 23. září 1845 založil newyorský úředník Alexander Cartwright první baseballový tým NEW YORK KNICKERBOCKERS. Tento muž napsal také první pravidla, která se s malými obměnami používají dodnes. Rok 1845 by se dal nazvat baseballovým rokem nula, protože od tohoto roku je každý významný okamžik v tomto sportu pečlivě zaevidován v kronikách a encyklopediích. Tak například v roce 1857 byla založena první pravidelná soutěž, ve které hrálo 16 klubů. Od tohoto data nabývá baseball velké obliby. Ostatně baseball byl rovněž oblíbenou kratochvílí amerického prezidenta Abrahama Lincolna a dodnes platí, že první nadhoz sezóny nejvyšší profesionální soutěže Major League Baseball hází prezident Spojených států amerických.

V roce 1869 začal jistý Herry Wright platit svým hráčům za výkon v zápase, a tak vznikl první profesionální tým, který se jmenoval CINNCINATTI RED STOCKINGS, tedy "červené punčochy". Sedm let nato, tedy roku 1876, vznikla profesionální National League, první polovina dnešní známé Major League Baseball, ve které ze začátku hrálo osm týmů. Druhá polovina American League byla založena až v roce 1901 a o dva roky později, v roce 1903, se nejlepší celky obou soutěží utkaly poprvé ve Světové sérii o nejlepší celek světa.

Major League Baseball se tedy rozděluje na Americkou a Národní ligu. Obě mají po čtrnácti týmech, rozdělených do dvou skupin - Východní a Západní. Sezóna začíná začátkem dubna a po sedmi měsících, když každý tým odehraje 162 zápasů, jsou známi vítězové jednotlivých skupin, kteří nejprve hrají o vítězství ve své skupině a pak se dva nejlepší týmy utkají spolu ve Světové sérii na čtyři vítězné zápasy. Prvním majitelem této cenné trofeje se stalo družstvo BOSTON RED SOX, které ve finále 1903 porazilo Pittsburks Pirates 5:3 na zápasy. Od roku 1905 nebyl vynechán jediný ročník, tedy ani v období druhé světové války. Nejúspěšnějším jsou s 25 tituly NEW YORKS YANKEES.

Baseball se šířil s polem působnosti Američanů a s taženími vojáků americké armády. Odtud lze sledovat původ popularity baseballu ve státech Latinské Ameriky, Japonsku či Tchaj-wanu. V Evropě začíná být také oblíbený především v Holandsku a Itálii. A tak není divu, že se zařadil mezi olympijské sporty. V Los Angeles a v Soulu ještě jako ukázkový sport, v Barceloně se již udílely medaile a ty zlaté získali baseballisté Kuby. Softball se stal olympijským sportem až v roce 1996 na olympiádě v Atlantě. V roce 2005 pak došlo ke stažení baseballu a softballu z programu olympiády pro rok 2012.

 

Načítám